Past event
Dec 8 - Dec 16, 2023

PoMOCnicy Mikołaja (w kolorowych skarpetkach)

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym samotność staje się jeszcze bardziej dotkliwa. Jednak to także okazja, aby podarować sobie wzajemnie najlepszy prezent – obecność. 

Dlatego łączymy dwa pokolenia, dwie doświadczające wykluczenia grupy i organizujemy niezwykłe spotkanie przedświąteczne, w którym wezmą udział dzieci i dorośli z Zespołem Downa oraz samotni seniorzy ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Spotkanie będzie okazją do ofiarowania seniorom upominków – stworzonych przez dzieci w Między Stołami pierniczków wraz z kolorowymi skarpetkami – symbolem osób z Zespołem Downa. Będzie wspólne kolędowanie, ubieranie choinki, a przede wszystkim – wspólne chwile pełne serdeczności, uważności i ciepła.

Dlaczego to takie ważne?

  • Ponieważ pokazujemy, że osoby z Zespołem Downa, często postrzegane tylko jako wymagające pomocy, także mogą mieć moc sprawczą i ofiarować wsparcie!

  • Ponieważ przypominamy, że być może obok nas także mieszka starsza osoba, która w wieczór wigilijny zasiądzie do stołu sama. Jeśli mamy możliwość – zaprośmy ją na świąteczną kolację, ofiarujmy najlepszy z prezentów – serdeczną obecność.

Akcja objęta Patronatem Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia.

Projekt realizowany przy współpracy z Fundacją Kolorowe Skarpetki i Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Wrocławiu.

Partnerem akcji jest także fundacja Art and Flow.

W powyższych instytucjach można zasięgnąć informacji na temat rodzin osób z Zespołem Downa, wsparcia Seniorów oraz aktywizacji lokalnej społeczności.