dwie kobiety siedzą przy biurkach w przestrzeni CoWork w Alei Bielany

Stanowisko pracy a jej efektywność i komfort


Praca zajmuje w życiu każdego dorosłego człowieka znakomitą część codzienności. Spędzamy w niej niemal codziennie przynajmniej kilka godzin. W wielu przypadkach (dla freelancerów czy osób prowadzących własną działalność) praca nie kończy się o określonej porze, tylko rozciąga na większość doby. Warto, a nawet należy, tak przygotować swoje stanowisko pracy, by sprzyjało skupieniu i dawało konieczny komfort. W rezultacie dbamy o swoje zdrowie fizyczne i dobre samopoczucie, co z kolei skutecznie obniża prawdopodobieństwo szybkiego wypalenia zawodowego albo wystąpienia chorób, które utrudnią lub uniemożliwią nam pracę zawodową.

Dopasowanie przestrzeni biurowej do potrzeb pracowników

Zarówno argumenty czysto „ludzkie”, jak i te typowo biznesowe przemawiają za tym, że zainwestowanie w odpowiednie biuro zawsze się opłaca. Pracownicy, którzy czują się komfortowo, są bardziej zmotywowani do wykonywania swojej pracy, więc i bardziej efektywni. Komfort pracy wpływa również na zmniejszenie ryzyka występowania problemów zdrowotnych, co przekłada się na rzadsze zwolnienia chorobowe, generując mniej szkód i kłopotów pracodawcom. Dobre samopoczucie pracowników ma też niebagatelne znaczenie dla atmosfery panującej w miejscu pracy, warto więc zadbać, by chętnie spędzali w nim czas, traktując je jako ważne w swoim życiu.

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom warunków pracy dostosowanych do wymogów zapisów BHP, ale to nie przepisy powinny być głównym wyznacznikiem komfortu pracy biura, tylko dobrostan pracowników, ich samopoczucie i zadowolenie z miejsca, w którym spędzają sporą ilość czasu. Pod tym kątem powinno się dobierać powierzchnię biura, liczbę stanowisk, odpowiednio duże zaplecze socjalne czy dostosowane toalety. Zadowolony pracownik chętniej przychodzi do biura, spędza w nim dobrowolnie więcej czasu i jest znacznie wydajniejszy w swoich zadaniach – czy nie jest to wystarczająca motywacja dla przedsiębiorcy?

Jak zapewnić komfort w pracy biurowej: kluczowe elementy

Zasady ergonomii pracy wyznaczają sposób rozplanowania stanowisk na danej powierzchni, czy to przestrzeń biurowa, czy home office. Mówimy tu o właściwej aranżacji przestrzeni: wygodne biurko i odpowiednia przestrzeń wokół niego, dostosowane do pracownika siedzisko, dostęp do światła naturalnego i/lub sztucznego, ścianki wyciszające na open space, dostęp do infrastruktury technicznej (drukarki, skanery etc.).

Ergonomiczne stanowisko pracy oznacza komfort dla pracownika nawet przy wielogodzinnym siedzeniu przy biurku – obejmuje to również zadbanie o temperaturę w pomieszczeniu, dopływ światła słonecznego czy dostęp do zaplecza socjalnego. Miła jest możliwość personalizowania miejsca pracy, jeśli w danej firmie nie pracujemy na tzw. hot-deskach, czyli biurkach dostępnych dla każdego – zagospodarowanie własnego biurka na swój sposób (zdjęcia, rośliny, pojemniki czy kubek) sprzyja uznaniu miejsca pracy za „własne”, za które chętniej się odpowiada i do którego jest się bardziej przywiązanym.

Czynniki wpływające na dobre samopoczucie i efektywność w pracy

Co jest najważniejsze z punktu widzenia komfortu w pracy biurowej?

  • biurko – odpowiednio duże, by pomieścić niezbędne urządzenia i drobiazgi, ustawione na właściwej wysokości (najlepiej regulowane);

  • krzesło – z regulowaną wysokością siedziska i oparcia, z podłokietnikami i ew. podnóżkiem;

  • prawidłowe oświetlenie, nie powodujące zmęczenia wzroku i nie utrudniające korzystania z monitora;

  • sprzęty biurowe, sprawne i pozwalające skupić się na właściwej pracy;

  • przestrzeń wokół biurka, wystarczająca do swobodnego odsunięcia krzesła czy przejścia bez konieczności odsuwania innych pracowników bądź sprzętów.

Pamiętajmy przy tym, że nie ma jednego doskonałego rozwiązania dla wszystkich – każdy człowiek jest inny, ergonomia polega właśnie na dostosowaniu stanowiska do potrzeb i wymagań konkretnej osoby, nie odwrotnie.

Przestrzeń coworkingowa a ergonomia: nowoczesne podejście do komfortu pracy

Decydując się na korzystanie z przestrzeni coworkingowej, takiej jak CoWork w Alei Bielany, też zwracajmy uwagę na jej odpowiednie przygotowanie pod kątem ergonomii stanowisk pracy. Sprawdźmy, czy biurka są odpowiedniej wielkości, fotele mają regulowaną wysokość, oświetlenie jest właściwie dobrane do pomieszczenia, słowem – czy można komfortowo spędzić tu kilka godzin przy komputerze. Zazwyczaj tak właśnie jest, ponieważ przestrzenie pod coworki projektowane są nowocześnie i z myślą o wygodzie użytkowników (mają tu przecież często przychodzić), jest to zatem dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które w domu nie mają możliwości zapewnienia sobie wystarczająco wygodnego środowiska pracy.

⭠ Powrót