Dbaj o planetę

Hej, chcemy z Tobą chwilę porozmawiać.

Pewnie tak, jak my często masz głowę zajętą sprawami dnia codziennego i nie zawsze znajdujesz czas, aby na moment zatrzymać się i rozejrzeć dookoła. Sprawa jednak tego wymaga, bo chodzi o coś naprawdę ważnego – o przyrodę!

Każdego dnia masz szansę, aby zrobić coś dobrego dla naszej planety. To nie muszą być heroiczne czyny, ale zwykłe decyzje, które podejmuje każdy z nas. O co chodzi? Na przykład o zabranie ze sobą materiałowej torby na zakupy, zrezygnowanie z plastikowych słomek, czy zakręcanie wody podczas mycia zębów. Myślisz, że to nie ma znaczenia i sam świata nie zmienisz? To teraz pomyśl o tym, że ponad 640 000 mieszkańców Wrocławia, codziennie przez 365 dni w roku rezygnuje z jednej plastikowej reklamówki, którą bierze ze sklepu. Robi wrażenie, prawda? To już jest wymierny efekt, który możesz zauważyć. Dlaczego? Bo małe gesty, naprawdę się liczą, a ich siła tkwi w konsekwencji i oddziaływaniu na innych. My chcemy Ci pokazać, że razem możemy więcej i naprawdę mamy wpływ na to, co dzieje się z przyrodą.


Wiemy jednak, że niezwykłe tematy wymagają niezwykłych rozwiązań, dlatego nie będziemy straszyli Cię danymi i przytaczali wypowiedzi światowych ekspertów. Chcemy Cię zainspirować i obudzić w Tobie ekologiczną wrażliwość, która przecież drzemie w każdym z nas. Dlatego przygotowaliśmy niezwykłą wystawę, dzięki której będziesz mógł odkryć w sobie siłę i motywację do działania.


Do współpracy zaprosiliśmy najlepszych polskich ilustratorów, którzy pomogli nam zamienić klasyczne sklepowe witryny w unikalne obrazy. Marta Wójcik-Śmierska, Katarzyna Bogucka, Dawid Ryski, Przemek Liput i Łukasz Majerowski stworzyli dedykowane prace które w ciekawy sposób odnoszą się do naszych codziennych nawyków, pokazując jak pozytywnie mogą one wpłynąć na nasze życie.

Dużą dawkę  dobrej energii i sztukę na wysokim poziomie. A oto hasła, które mogą streścić nasze grafiki: Minimum odpadów, maximum radości; Zachowaj spokój, nie lej wody; Segreguj śmieci, odwdzięczą Ci się koncertowo; Roślinny kąt? Miód na serce planety; Zuch! W zdrowym świecie, zdrowy duch! Ale to tylko słowa, które nie opiszą w pełni tego, co przygotowaliśmy. To po prostu trzeba zobaczyć!

Zapraszamy do odwiedzenia naszej niezwykłej galerii. Przyjdź do Alei Bielany i sprawdź, co ekologicznego zmalowali nam polscy ilustratorzy.

Rusza Cię dobro Ziemi? Segreguj śmieci!
Autor: Przemek Liput

Grasz w zielone? Graj, bo warto, stawką jest nasza planeta! Sprawdzaj, gdzie wyrzucasz śmieci. Segregacja nie jest trudna, wystarczy, że zapamiętasz klika reguł. Zapomniałeś, jak to trzeba robić? Podpowiadamy! Teraz już nie ma wymówek.
• Kolor niebieski - papier
• Kolor zielony - szkło
• Kolor żółty - metale i tworzywa sztuczne
• Kolor brązowy - bio
• Kolor czarny - odpady mieszane


Minimum odpadów, maximum radości 
Autor: Martyna Wójcik-Śmierska

Minimalizm oraz podejście zero waste to trendy z którymi warto zapoznać się już dziś i zadbać o to, aby to była długa i szczęśliwa relacja. Dlaczego? Bo z pewnością łatwiej funkcjonuje nam się, jeśli nie otaczamy się rzeczami, które zaburzają naszą przestrzeń i stoją bezużyteczne. Gwarantujemy też, że dawanie drugiego życia starym przedmiotom przynosi ogromną satysfakcję. Podpowiadamy, jak to zrobić:
• Otaczaj się tylko niezbędnymi rzeczami
• Używaj opakowań wielorazowych
• Napraw zamiast kupować nowe
• Oddaj rzeczy i ubrania, których nie używasz

Zachowaj spokój, nie lej wody 
Autor: Katarzyna Bogucka 

Denerwuje Cię, jak ludzie, którzy z Tobą rozmawiają, wylewają potok słów zamiast konkretnie przekazać informację? Podobnie jest w środowisku, tutaj lanie wody też nie ujdzie Ci na sucho! Liczy się każda kropla, dlatego wrzuć na luz i nie trać energii na niepotrzebne sprawy. Działaj konkretnie i chroń środowisko!
Zobacz, co możesz zrobić:
• Zakręć kran w czasie mycia zębów
• Zamień wannę na prysznic
• Skróć czas kąpieli 
• Zbieraj deszczówkę, przyda się do podlewania roślin


Roślinny kąt? Miód na serce planety 
Autor: Łukasz Majerowski

Przyroda już tyle zrobiła dla Ciebie, teraz Ty możesz się jej odwdzięczyć! Podziel się swoją przestrzenią i stwórz w swoim domu kwitnący kąt, który będzie miejscem dla pszczół.  Bee smart, bee eco!
• Wybierz miododajne rośliny balkonowe 
• Nie stosuj chemii 
• Stwórz miejsce schronienia dla pszczółZuch! W zdrowym świecie, zdrowy duch! 
Autor: Dawid Ryski

Wpraw ciało w ruch, to poprawi Twoje samopoczucie i zdrowie. Gwarantujemy, że świat z perspektywy roweru, rolek czy hulajnogi jest jeszcze piękniejszy. A jeśli masz wybór, zaproponuj sąsiadom wspólne dojeżdżanie do pracy. Pogoda ducha na cały dzień gwarantowana!
• Wybierz komunikację miejską zamiast samochodu
• Zrezygnuj z samolotu, podróżuj pociągiem
• Zamień diesla na auto elektryczne Patroni: