Growroomy – niezwykłe ogrody wertykalne
w Alei Bielany

Bujne ogrody w kształcie kuli, do których można wejść, przysiąść na ławce i cieszyć oczy gęstą roślinnością… co więcej – które można stworzyć samemu. Brzmi tajemniczo? Oto Growroomy - sferyczne roślinne konstrukcje wertykalne, zaprojektowane przez duńskie studio Space10 we współpracy z IKEA, zbudowane przez Aleję Bielany i dostępne od maja do lipca dla każdego odwiedzającego centrum.


Aleja Bielany Poradnik Kwiatowy - maj 2021 by Ingka Centres Polska - Issuu


Tło powstania

Kurczące się zapasy pożywienia, zmniejszenie powierzchni pól uprawnych, masowy system produkcji żywności oraz rosnąca urbanizacja – to wyzwania współczesnej cywilizacji, którym zaradzić starają się nie tylko naukowcy, ale także designerzy. 
  
Poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań współczesnych problemów związanych z marnowaniem żywności, a jednocześnie koniecznością stałego zwiększania jej podaży, zaprowadziły architektów Sine Lindholm i Madsa-Ulrika Husuma do rolnictwa miejskiego – indywidualnych oraz sąsiedzkich upraw w ogródkach, na skwerach czy własnych domach.

Myśl ta stała się początkiem dla prac nad wyjątkowym ogrodem wertykalnym – Growroomem umożliwiającym hodowlę wielu roślin na niewielkiej przestrzeni. Mebel wypełniony od ziemi aż po sufit warzywami, owocami lub ziołami, określany jako „architektura produkująca żywność”, miał stać się artystyczną eksploracją niesamowitego potencjału miejskiego rolnictwa.  Aby rozpowszechnić ideę samodzielnych upraw, projekt Growroomu wraz z instrukcją montażu został udostępniony do darmowego pobrania tak, aby każdy mógł stworzyć własny ogród wertykalny.


Także i my zachęcamy do indywidualnych i sąsiedzkich upraw!

Od maja do lipca na terenie naszego centrum można było podziwiać dwa zbudowane według instrukcji Growroomy, wypełnione bujną roślinnością. Każdy mógł wejść do środka, cieszyć oczy widokiem roślin i zainspirować się do stworzenia własnego warzywnika lub zielnika!

Jeśli zastanawiasz się jak prawidłowo dbać o rośliny, pobierz nasz Poradnik Kwiatowy.

Co więcej, dla zachowania pełnej cyrkularności, kwiaty z Growroomów powędrowały do lokalnego Stowarzyszenia Pomocy Iskierka prowadzącego Centra Aktywności Dzieci i Młodzieży.

Mamy nadzieję, że wprowadzą miłą, domową atmosferę do placówek fundacji!