Zapytaliśmy uczniów pochodzących z 5 różnych krajów i uczęszczających do 12 wrocławskich szkół, czym jest dla nich wielokulturowość i z jakimi wyzwaniami z zakresu różnorodności mierzy się współczesna młodzież.
Otrzymaliśmy szczery głos młodego pokolenia, które pragnie dialogu ponad podziałami, równych szans i porozumienia bez względu na wygląd czy kraj pochodzenia.
Głos ten zamieniliśmy w obraz.
Tak powstała wystawa „Młodzi Różnorodni”, będąca wyrazem wsparcia ze strony młodzieży dla wszystkich, którzy czują się dyskryminowani i wykluczeni.
To także przypomnienie, że wszyscy, niezależnie od wieku, poglądów, płci czy wyznania, poszukujemy tego samego – poczucia bezpieczeństwa i swojego miejsca na ziemi.
Wystawa była dostępna na terenie centrum do 9 kwietnia, teraz można oglądać ją online.
KSENIA
Pochodzę z Ukrainy, ale wiele inspiracji czerpię z kultury Wschodu. Wierzę, że nawet w najdalszych zakątkach świata możemy spotkać inspirujące filozofie życia. Prawda jest we mnie, jeśli potrafię słuchać siebie.
OLA
Pełnej i bezwarunkowej akceptacji uczę się od zwierząt. One kochają nas niezależnie od narodowości, koloru skóry czy wieku. Dla nich najważniejsze jest to, że JESTEŚMY.
AMELIA
Niektórzy mówią, że kobiety to słaba płeć. A ja prowadzę z mamą firmę ogrodniczą, choć to czasem ciężka praca. Myślę, że kobiety mają ogromną siłę, muszą tylko w to uwierzyć.
ANNA
W moim domu w Rosji mówiono, że życzliwość wobec ludzi jest jak woda dla roślin. Sprawia, że rozkwitasz. W Polsce chcę szerzyć szacunek i otwartość na drugiego człowieka.
MATYLDA
Życie to podróż. Dlatego każdy z nas ma swój bagaż doświadczeń i swoją historię, także rodzinną i narodową. To właśnie nasza droga czyni każdego z nas wyjątkowym.
DARIA
Ja urodziłam się na Ukrainie, mieszkam w Polsce, studiować będę we Francji, a mieszkać może w Rio de Janeiro. Świat jest otwarty, jeśli mamy otwartą głowę.
ANNA
Wchodzimy w dorosłość, w której kobiety często muszą mierzyć się ze szklanym sufitem. Marzy mi się świat, w którym wszyscy mają równe szanse w osiąganiu sukcesów.
MOHAMED
Moi rodzice są inżynierami z Egiptu, mieszkałem tam przez 11 lat. Teraz Polska jest dla mnie drugim domem. Wierzę, że można mieć dwie ojczyzny. A biały i czerwony to też kolory egipskiej flagi.
NATALIA
Wyróżnianie się z grupy może być trudne. Czasem wytykano mi aktywne angażowanie się w inicjatywy społeczne i wielokulturowe. Życzę sobie i innym więcej akceptacji i wsparcia dla młodych ludzi, którzy angażują się w budowanie różnorodnej społeczności.
OLA
Znam wiele stereotypów na temat rudowłosych osób. Ten kolor sprawia, że jestem inna, ale też wyjątkowa. Na całym świecie zaledwie 1,5% ludzi ma rude włosy. Nie zmieniłabym go na żaden inny.
GABRIEL
Dźwięki nie mają narodowości i łączą ludzi z różnych krajów. Gram w zespole rockowym i dla mnie to muzyka jest językiem ponad podziałami.
POLINA
Przyjechałam do Polski z Ukrainy i wiem, co znaczy adaptować się do nowego miejsca. Cieszy mnie, gdy Polacy rozumieją, że nie jest łatwo nauczyć się nowego języka i zasad. Jesteśmy sąsiadami i chciałabym, byśmy tworzyli wspólnotę.
ZLATA
Wiele razy słyszałam, że wyglądam jak chłopczyca i nie powinnam nosić męskich ubrań. Ale ubrania nie mają płci. Mogę nosić takie stylizacje, w których JA się czuję dobrze.
MALAK
Mam egipskie korzenie i ciemniejszy kolor skóry niż moi koledzy. Może wyglądamy inaczej, ale jesteśmy równi. Po prostu każdy skądś pochodzi, a wygląd to dziedzictwo po naszych przodkach.
JULEK
Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Mimo, że różnimy się od siebie, tym co nas łączy jest poszukiwanie swojego, bezpiecznego miejsca na ziemi.