Młodzi Różnorodni

Zapytaliśmy uczniów pochodzących z 5 różnych krajów i uczęszczających do 12 wrocławskich szkół, czym jest dla nich wielokulturowość i z jakimi wyzwaniami z zakresu różnorodności mierzy się współczesna młodzież.

Otrzymaliśmy szczery głos młodego pokolenia, które pragnie dialogu ponad podziałami, równych szans i porozumienia bez względu na wygląd czy kraj pochodzenia.
Głos ten zamieniliśmy w obraz.

Tak powstała wystawa „Młodzi Różnorodni”, będąca wyrazem wsparcia ze strony młodzieży dla wszystkich, którzy czują się dyskryminowani i wykluczeni.

To także przypomnienie, że wszyscy, niezależnie od wieku, poglądów, płci czy wyznania, poszukujemy tego samego – poczucia bezpieczeństwa i swojego miejsca na ziemi.

Wystawa była dostępna na terenie centrum do 9 kwietnia, teraz można oglądać ją online.

Różnorodność to bogactwo
Wystawa mi się podobała. Fajnie jest w niej pokazane, że nie liczy się narodowość ani kolor skóry czy płeć. Wszyscy jesteśmy równi. Widać, że uczestnicy wystawy zaangażowali się w nią i pokazali coś od siebie. - Patryk, Polska
Wystawa podnosi bardzo ważne kwestie, nie tylko dla młodych ludzi. Robicie świetną robotę! - Yulia, Ukraina
Piękny dowód miłości młodzieży do ludzi i świata. - Paula, Polska
Inspirująca! - Irena, Ukraina
Jako seniorka byłam wzruszona tym, co poprzez wystawę pokazuje młode pokolenie. To daje mi nadzieję, że młodzież jest mądra i wie jak powinien wyglądać świat, w który wchodzą. Najbardziej podobało mi się to, że to jest wspólny projekt młodych ludzi z różnych krajów i różnych szkół, a jednak wszyscy mówią jednym językiem o ważnych sprawach. Brawo! - Dorota, Polska
Podoba mi się, że każdy uczestnik pokazuje swój indywidualny charakter, by mówić o tym, że wszyscy jesteśmy równi. - Amany, Egipt

Poznajcie uczestników:

Ksenia Shevchenko

KSENIA
Pochodzę z Ukrainy, ale wiele inspiracji czerpię z kultury Wschodu. Wierzę, że nawet w najdalszych zakątkach świata możemy spotkać inspirujące filozofie życia. Prawda jest we mnie, jeśli potrafię słuchać siebie.

Aleksandra Gawle

OLA
Pełnej i bezwarunkowej akceptacji uczę się od zwierząt. One kochają nas niezależnie od narodowości, koloru skóry czy wieku. Dla nich najważniejsze jest to, że JESTEŚMY.

Amelia Szynkiewicz

AMELIA
Niektórzy mówią, że kobiety to słaba płeć. A ja prowadzę z mamą firmę ogrodniczą, choć to czasem ciężka praca. Myślę, że kobiety mają ogromną siłę, muszą tylko w to uwierzyć.

Ania Gridtsenko

ANNA
W moim domu w Rosji mówiono, że życzliwość wobec ludzi jest jak woda dla roślin. Sprawia, że rozkwitasz. W Polsce chcę szerzyć szacunek i otwartość na drugiego człowieka.

Matylda Dańda

MATYLDA
Życie to podróż. Dlatego każdy z nas ma swój bagaż doświadczeń i swoją historię, także rodzinną i narodową. To właśnie nasza droga czyni każdego z nas wyjątkowym.

Daria Romaniuk

DARIA
Ja urodziłam się na Ukrainie, mieszkam w Polsce, studiować będę we Francji, a mieszkać może w Rio de Janeiro. Świat jest otwarty, jeśli mamy otwartą głowę.

Ania Lazopulos

ANNA
Wchodzimy w dorosłość, w której kobiety często muszą mierzyć się ze szklanym sufitem. Marzy mi się świat, w którym wszyscy mają równe szanse w osiąganiu sukcesów.

Mohamed Ashmawy

MOHAMED
Moi rodzice są inżynierami z Egiptu, mieszkałem tam przez 11 lat. Teraz Polska jest dla mnie drugim domem. Wierzę, że można mieć dwie ojczyzny. A biały i czerwony to też kolory egipskiej flagi.

Natalia Pruchenko

NATALIA
Wyróżnianie się z grupy może być trudne. Czasem wytykano mi aktywne angażowanie się w inicjatywy społeczne i wielokulturowe. Życzę sobie i innym więcej akceptacji i wsparcia dla młodych ludzi, którzy angażują się w budowanie różnorodnej społeczności.

Ola Pacholska

OLA
Znam wiele stereotypów na temat rudowłosych osób. Ten kolor sprawia, że jestem inna, ale też wyjątkowa. Na całym świecie zaledwie 1,5% ludzi ma rude włosy. Nie zmieniłabym go na żaden inny.

Gabriel Żurek

GABRIEL
Dźwięki nie mają narodowości i łączą ludzi z różnych krajów. Gram w zespole rockowym i dla mnie to muzyka jest językiem ponad podziałami.

Polina Krasnopolska

POLINA
Przyjechałam do Polski z Ukrainy i wiem, co znaczy adaptować się do nowego miejsca. Cieszy mnie, gdy Polacy rozumieją, że nie jest łatwo nauczyć się nowego języka i zasad. Jesteśmy sąsiadami i chciałabym, byśmy tworzyli wspólnotę.

Zlata Savchenko

ZLATA
Wiele razy słyszałam, że wyglądam jak chłopczyca i nie powinnam nosić męskich ubrań. Ale ubrania nie mają płci. Mogę nosić takie stylizacje, w których JA się czuję dobrze.

Malak Ashmawy

MALAK
Mam egipskie korzenie i ciemniejszy kolor skóry niż moi koledzy. Może wyglądamy inaczej, ale jesteśmy równi. Po prostu każdy skądś pochodzi, a wygląd to dziedzictwo po naszych przodkach.

Julek Szumny

JULEK
Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Mimo, że różnimy się od siebie, tym co nas łączy jest poszukiwanie swojego, bezpiecznego miejsca na ziemi.

Patronat Honorowy: