Growroomy – niezwykłe ogrody wertykalne
w Alei Bielany

Bujne ogrody w kształcie kuli, do których można wejść, przysiąść na ławce i cieszyć oczy gęstą roślinnością… co więcej – które można stworzyć samemu. Brzmi tajemniczo? Oto Growroomy - sferyczne roślinne konstrukcje wertykalne, zaprojektowane przez duńskie studio Space10 we współpracy z IKEA, teraz zbudowane przez Aleję Bielany i dostępne dla każdego odwiedzającego centrum.

Tło powstania

Kurczące się zapasy pożywienia, zmniejszenie powierzchni pól uprawnych, masowy system produkcji żywności oraz rosnąca urbanizacja – to wyzwania współczesnej cywilizacji, którym zaradzić starają się nie tylko naukowcy, ale także designerzy. 
  
Poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań współczesnych problemów związanych z marnowaniem żywności, a jednocześnie koniecznością stałego zwiększania jej podaży, zaprowadziły architektów Sine Lindholm i Madsa-Ulrika Husuma do rolnictwa miejskiego – indywidualnych oraz sąsiedzkich upraw w ogródkach, na skwerach czy własnych domach.

Aleja Bielany - Growroomy foto 3
Aleja Bielany - Growroomy foto 2

Myśl ta stała się początkiem dla prac nad wyjątkowym ogrodem wertykalnym – Growroomem umożliwiającym hodowlę wielu roślin na niewielkiej przestrzeni. Mebel wypełniony od ziemi aż po sufit warzywami, owocami lub ziołami, określany jako „architektura produkująca żywność”, miał stać się artystyczną eksploracją niesamowitego potencjału miejskiego rolnictwa.  Aby rozpowszechnić ideę samodzielnych upraw, projekt Growroomu wraz z instrukcją montażu został udostępniony do darmowego pobrania tak, aby każdy mógł stworzyć własny ogród wertykalny.

Także i my zachęcamy do indywidualnych i sąsiedzkich upraw!

Już teraz na terenie naszego centrum podziwiać można dwa zbudowane według instrukcji Growroomy, wypełnione bujną roślinnością. Każdy może wejść do środka, cieszyć oczy widokiem roślin i zainspirować się do stworzenia własnego warzywnika lub zielnika!

Zapraszamy!

Jeśli zastanawiasz się jak prawidłowo dbać o rośliny, pobierz nasz Poradnik Kwiatowy.

Aleja Bielany - Growroomy foto 6
Aleja Bielany - Growroomy foto 11
Aleja Bielany - Growroomy foto 12
Aleja Bielany - Growroomy foto 8
Aleja Bielany - Growroomy foto 10